Mehmet Salih Konya © 2024. Her hakkı saklıdır.

Yaş Sebze Meyve Kurutma Tesisi

Mehmet Salih Konya > Yaş Sebze Meyve Kurutma Tesisi

Ülkemizde meyve ve sebzelerin kurutulması sürecinde Türkiye’deki yüksek güneş ışımından geleneksel olarak güneş kullanılmaktadır.

Ancak hava durumundaki anlık değişiklikler nedeniyle güneş enerjisi güvenilmez bir kaynak durumundadır. Ayrıca yağışlı ve soğuk mevsimler gibi hava koşulları nedeniyle de sebze meyve kurutma işleminde ağır kayıplara neden olmaktadır. Bununla birlikte uzun kuruma sürecinde toz ve dışarıdan gelen gir gibi birçok faktör de kurutma işleminde sağlıksız koşullara neden olmaktadır.

Jeotermal Yaş Sebze Meyve Kurutma Tesisi Projesiyle, bölgemizde yetiştirilen üzüm, elma, cennet hurması, kiraz, çilek gibi birçok ürün jeotermal enerji ile kurutulması planlanmaktadır.

Jeotermal kaynaklı doğal enerjiyle kurutulacak meyve ve sebzeler, yüksek kalitesiyle hem hijyenik hem de daha az kayıp yaşanacağı için ekonomik olacaktır. Bu kurutma sisteminde ürünler katkı ve koruyucu kullanılmayacağı için orijinal aromalarını kaybetmeyecek ve çıkan ürünlerde bir standart oluşturulacaktır. Bu projeyle, dünyada her geçen gün daha popüler hale gelen ve sağlık yönünden tercih edilen doğal beslenme ürünleri pazarına Sarayköy olarak birçok ürünle girerek bu istihdam alanıyla halkımızın gelirini artırmayı hedefliyoruz.