Mehmet Salih Konya © 2024. Her hakkı saklıdır.

Organize Sera Bölgesi

Mehmet Salih Konya > Organize Sera Bölgesi

Dünya nüfusunun her geçen gün artış gösteriyor olması nedeniyle gelecekte tarım alanları yeterli gelmemeye başlayacak ve maalesef gıda üretiminde ciddi problemler yaşayacağız. Bu nedenle son 10 yıldır dünyanın birçok ülkesi, topraksız tarım projeleri üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Topraksız tarım projelerinin en önemli ayağını modern seralar oluşturmaktadır. Yetiştirilecek bitkilerin ısınma, ışıklandırma, havalandırma ve karbondioksit isteklerinin yeterli oranda sağlanmasıyla yıl boyu birçok ürün çeşidinde üretim yapılabilmektedir. Ancak seraların ısıtılması, havalandırma ve ışıklandırma için gerekli olan enerji ihtiyacının karşılanması topraksız tarımın en önemli gider kalemleri olarak görülmektedir.

Türkiye, ülke çapında farklı sıcaklıklarda kurulmuş yaklaşık 1000 adet jeotermal su kaynağına sahiptir. Bu nedenle jeotermal enerji potansiyeli çok yüksektir. Dünyanın en büyük 4. Jeotermal enerji üretimi ülkesi konumunda olan Türkiye, yaklaşık 2000 MW enerji üretimi yapmaktadır.

Sarayköy Belediye Başkanlığımız döneminde işte bu enerji kaynağını kullanarak Jeotermal Sera bölgesi oluşturacağız.

Jeotermal Sera Projesiyle, hem bölgemizde yapılan tarım çeşitliliğini artırarak istihdamı artıracak hem de çevreye duyarlı yeşil mutabakata uyumlu belediyecilik anlayışıyla çocuklarımızın geleceği için büyük bir adım atacağız.

Tarımsal gelirlerin yılın 1 ayına bağlı kalmadan 12 ay boyunca elde edilmesini sağlayacağız.